Valda i styrelsen

ORDINARIE LEDAMÖTER

Kjell Jansson (M)
Ordförande, NorrtÀlje kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Kristian Krassman (S)  
Vice ordförande, NorrtÀlje kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Jonas Nilsson (M)
Stockholm stad
(representerar Stockholm stad)

Inger Abrahamsson (C)
Östhammars kommun
(representerar kommunerna i Uppsala lÀn)

Tommy Karlsson (S)
Oxelösunds kommun
(representerar kommunerna i Sörmlands lÀn)

Annica Nordgren (C)
Region Stockholm
(representerar Region Stockholm)

Sara Söhr
VAS-rÄdet
(representerar företagsmedlemmarna)

Sofie Skoog
SSAB
(representerar företagsmedlemmarna)

Vakant
(representerar företagsmedlemmarna)

Göran Lagerström 
SkÀrgÄrdens Intresseföreningars
kontaktorganisation, SIKO
(representerar övriga medlemsorganisationer)

Anneli Carlén
NyköpingsÄarnas vattenvÄrdsförbund
(representerar övriga medlemsorganisationer)

Anders Lindblom
LĂ€nsstyrelsen Stockholm
(representerar lÀnsstyrelser)

ERSÄTTARE

Harry Bouveng (M)
NynÀshamns kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Johan Krogh  (C)
Nacka kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Vakant
(kommuner i ab-lÀn)

Patrik Silverudd (L)
(representerar Stockholms stad)

Taipo Helminen (M)
Oxelösunds kommun
(representant för Södermanlands kommuner)

SusAnne MastonstrÄle (M)
Älvkarleby kommun
(representerar kommunerna i Uppsala lÀn)

Niclas Malmberg (MP)
Region Uppsala
(representerar Region Uppsala)

Vakant
LÀnsstyrelsen i Södermanland
(representerar lÀnsstyrelser)

Ulf Ehlin
Föreningen för friskare vatten i Östhammars fjĂ€rdar
(övriga medlemsorganisationer)

Gunilla Söderqvist
SkÀrgÄrdens Intresseföreningars Kontaktorganisation, SIKO
(representerar övriga medlemsorganisationer)

Andreas Thunberg
VAS-rÄdet
(representant för företag)

Ulrik Kautsky
Svensk KÀrnbrÀnsle hantering (SKB),
(representant för företag)

Kjell Jansson (M)
Ordförande , NorrtÀlje kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Kristian Krassman (S)
Vice ordförande, NorrtÀlje kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Valda i kommuner

Ordinarie ombud & ErsÀttare

Botkyrka kommun
Ordinarie: Deniz Bulduk (MP)
ErsÀttare: Arzu Alan (S)

Danderyds kommun
Period 2023-2026
Ordinarie: Johan Hjelmqvist (M)
ErsÀttare: Christian Hoas (M)

Haninge kommun
Period 2023-2026
Ordinarie: Nicole Forslund (L)
ErsÀttare: Lennart Törnberg (M)

Lidingö stad
Beslut 2019
Ordinarie: Anna-Britta Bergman (M)
ErsÀttare: Göran Tegnér (L)

Nacka kommun
Period 2023-2026
Ordinarie: Peter Zethraeus (M)
ErsÀttare: Lina Olsson (NL)

NorrtÀlje kommun
Period 2023-2026
Ordinarie: Kurt Pettersson (L )
ErsÀttare: Maria Kahlert (MP)

Nyköpings kommun
Period 2023-2027
Ordinarie: Tommy Jonsson (M)
ErsÀttare: Jonas Wallin (S)

NynÀshamns kommun
Period 2023-2026
Ordinarie: Ebbe Larsson (L)
ErsÀttare: Anna Evans (MP)

Oxelösunds kommun
Beslut 2023-2026
Ordinarie: Tapio Helminen (M)
ErsÀtt.: Lena Karlsson Aronsson (S)

Sollentuna kommun
Beslut 2023-2026
Ordinarie: Jonas Riedel (C)
ErsÀttare: Tomas Franzén (M)

Solna stad
Period 2023-2026
Ordinarie: Victoria Johansson (MP)
ErsÀttare: HélÚne Sevastik (S)

Ordinarie ombud & ErsÀttare

Stockholm stad
Period 2023-2026
Ordinarie: Åsa Lindhagen (MP)
ErsÀttare: Annette HultÄker (KD)

SödertÀlje kommun
Beslut 2023-2026
Ordinarie: Anders Ydebrink (S)
ErsÀttare: Thomas Dahlin (SD)

Tierps kommun
Period 2023-2026
Ordinarie: Emma Lokander (M)
ErsÀttare: Filip HÄkansson (C)

Trosa kommun
Period 2023-2026
Ordinarie: Thomas Jansson (C)
ErsÀttare: Bengt Gyltman (S)

Tyresö kommun
Period 2023-2026
Ordinarie: Marie Åkesdotter (MP)
ErsÀttare: Björn Andersson (M)

TĂ€by kommun
Period 2023-2026
Ordinarie: Erik Andersson (M)
ErsÀttare: Karin Kaasik (M)

Vaxholms stad
Period 2023-2026
Ordinarie: Lars Siggelin (V)
ErsÀtt.: Agneta BjÀrsjö Rindal (KD)

VÀrmdö kommun
Period 2023-2026
Ordinarie: Jan Olsén (S)
ErsÀttare: Saknas

Älvkarleby kommun
Period 2023-2026
Ordinarie: Henrik Jonsson (S)
ErsÀttare: Eva Sidekrans (M)

ÖsterĂ„kers kommun
Period 2023-2026
Ordinarie: Conny Söderström (M)
ErsÀttare: Charles Sulocki (RP)

Östhammars kommun
Period 2023-2026
Ordinarie: Lars O Holmgren (BOA)
ErsÀttare: Camilla Strandman (C)

Valda i regioner

Ordinarie ombud

Region Uppsala
2023-2026
Ordinarie: Marta Fallgren

Region Stockholm
Ordinarie: 

Valda i lÀnsstyrelser

Ordinarie ombud & ErsÀttare

LÀnsstyrelsen Uppsala lÀn Stödjande medlem
Ordinarie: Ingrid WĂ€nstrand
ErsÀttare:

LÀnsstyrelsen i Stockholms lÀn
Ordinarie: Cinthia Tiberi Ljungqvist
ErsÀttare:

LÀnsstyrelsen i Södermanlands lÀn
Ordinarie: Mia Sklenar
ErsÀttare: 

Företag

Ordinarie ombud & ErsÀttare

KÀppalaförbundet
Ordinarie: TillfÀlligt vakant

Nynas AB
Beslut 2019
Ordinarie: Sara Berglund

Rederiaktiebolaget Eckerö
Ordinarie: Sofia Helenius (2022)

Roslagsvatten AB
Ordinarie: Frida Österdahl

SSAB Oxelösund AB
Ordinarie: Sofie Skoog

Stockholm Vatten och Avfall 
Ordinarie: Joakim LĂŒcke (2017)
ErsÀttare:

SUEZ Recycling AB
Ordinarie: Vakant

SVAFO
Ordinarie: Marie-Louise Olvstam (2016)

Svensk KÀrnbrÀnslehantering AB
Beslut 2019
Ordinarie: Sara Nordén
ErsÀttare: 

SYVAB
Ordinarie: Sara Söhr

Söderenergi AB
Ordinarie: Vakant

Övriga

Ordinarie ombud & ErsÀttare

MÀlarens VattenvÄrdsförbund
Ordinarie: Ingrid HĂ€germark
ErsÀttare:

NyköpingsÄarnas vattenvÄrdsförbund
Ordinarie: Anneli Carlén (2019)
ErsÀttare:

TyresÄns vattenvÄrdsförbund
Ordinarie: Jovana Kokic
ErsÀttare:

SIKO (SkÀrgÄrdens Intresseföreningars Kontaktorganisation)
Ordinarie: Gunilla Söderqvist (2019)
ErsÀttare: Göran Lagerström

SkÀrgÄrdsstiftelsen
Ordinarie: Cecilia Wibjörn
ErsÀttare:

Östra Svealands FiskevattenĂ€gareförbund
Ordinarie: Berith Munter
ErsÀttare:

Stockholms universitets Östersjöcentrum
Ordinarie: Tina Elfwing (2022)
ErsÀttare:

VAS-rÄdet (RÄdet för vatten- och avloppsamverkan i Stockholms lÀn)
Ordinarie: Andreas Thunberg (2022)
ErsÀttare:

HĂ„ll Sverige Rent
Ordinarie: Eva Blidberg (2017)
ErsÀttare:

HimmerfjÀrdens naturvÄrdsförening
Ordinarie: Gisela Liljeqvist

Föreningen för friskare vatten i Östhammars fjĂ€rdar 
Ordinarie: Ulf Ehlin (2022)

Samtliga protokoll, sammanstĂ€llningar och möteshandingar finns under sidan Verksamhet – Protokoll och handlingar.