Valda i styrelsen

ORDINARIE

Kjell Jansson (M)
ordf. , NorrtÀlje kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Kristian Krassman (S),  
V. ordf., NorrtÀlje kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Inger Abrahamsson (C),
Östhammars kommun
(representerar kommunerna i Uppsala lÀn)

Tommy Karlsson (S),
Oxelösunds kommun
(representerar kommunerna i Sörmlands lÀn)

Annica Nordgren (C),
Region Stockholm
(representerar Region Stockholm)

Carl-Olof Zetterman, VAS-rÄdet
(representerar företagsmedlemmarna)

Sofie Skoog, SSAB
(representerar företagsmedlemmarna)

Vakant
(representerar företagsmedlemmarna)

Gunilla Söderqvist, 
SkÀrgÄrdens Intresseföreningars
kontaktorganisation, SIKO
(representerar övriga medlemsorganisationer)

Anneli Carlén,
NyköpingsÄarnas vattenvÄrdsförbund
(representerar övriga medlemsorganisationer)

Anders Lindblom, LÀnsstyrelsen i Stockholms lÀn
(representerar lÀnsstyrelser)

Jonas Nilsson (M), Stockholm stad
(representerar Stockholm stad)

ERSÄTTARE

Cathrin BergenstrÄhle (M),
Nacka kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Johan Krogh,  (C)
Nacka kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Alexandra Grimfors (M)
(representerar Stockholms stad)

Taipo Helminen (M),
Oxelösunds kommun
(representant för Södermanlands kommuner)

SussAnne MastonstrÄhle (M),
Älvkarleby kommun
(representerar kommunerna i Uppsala lÀn)

Jenny Lundström (MP)
Tierps kommun
(representerar Region Uppsala)

Anna Forslund
LÀnsstyrelsen i Stockholms lÀn
(representerar lÀnsstyrelser)

Vakant
(övriga medlemsorganisationer)

Göran Lagerström, SIKO
(representerar övriga medlemsorganisationer)

Lennart Isgren, VAS-rÄdet
(representant för företag)

Ulrik Kautsky
Svensk KÀrnbrÀnsle hantering (SKB),
(representant för företag)

Kjell Jansson (M)
ordf. , NorrtÀlje kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Kristian Krassman (S)
V. ordf., NorrtÀlje kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Valda i kommunen

Ordinarie & ErsÀttare

Botkyrka kommun
Ordinarie: Bengt Söderström (S )
ErsÀttare: Arzu Alan (S)

Danderyds kommun
Ordinarie: Anders Bergstrand (M)
ErsÀttare: Johan Hjelmqvist (M)

Haninge kommun
(beslut KS 2014-12-08, period 2016-2018)
Ordinarie: Elisabeth Sandberg (C)
ErsÀttare: Goran Baban (S)

Lidingö stad
Beslut 2019
Ordinarie: Anna-Britta Bergman (M)
ErsÀttare: Göran Tegnér (L)

Nacka kommun
Ordinarie: Peter Zethraeus (M)
ErsÀttare: Ally WanngÄrd (MP)

NorrtÀlje kommun
Ordinarie: Anders Olander (C )
ErsÀttare:

Nyköpings kommun
Ordinarie: Carl-Åke Andersson (S)
ErsÀttare: Martina Hallström (C)

NynÀshamns kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Bo Persson (FP)
ErsÀttare:

Oxelösunds kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Tommy Karlsson (S)
ErsÀttare:

Sollentuna kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Tomas Frazen (M)
ErsÀttare: Per Gibson (L)

Solna stad
Beslut 2019
Ordinarie: Victoria Johansson (MP)
ErsĂ€ttare: Axel Östlund (C)

Ordinarie & ErsÀttare

Stockholm stad
Beslut 2019
Ordinarie: Katarina Luhr (MP)
ErsÀttare:

SödertÀlje kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Lars-Olov Collin (C)
ErsÀttare: Göran Karlsson (M)

Tierps kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Jenny Lundström (MP)
ErsÀttare: Carola Fredén (M)

Trosa kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Stefan Björnmalm (C)
ErsÀttare: Britta Eklund (MP)

Tyresö kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Marie Åkesdotter (MP)
ErsÀttare: Fredrik Bergqvist (M)

TĂ€by kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Johan Algernon (M)
ErsÀttare: Gerhard Makowsky (M)

Vaxholms stad
Ordinarie: Christian Söderman (M)
ErsĂ€ttare: Leslie Öqvist (L )

VÀrmdö kommun
Ordinarie: Bengt Nordgren (FP)
ErsÀttare: Hanna Thorell (MP)

Älvkarleby kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Kurt L. Andersson (S)
ErsÀttare: Susanne MastonstrÄle (M)

ÖsterĂ„kers kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Conny Söderström (M)
ErsÀttare: Linus Bjelkengren (V)

Östhammars kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Bertil Alm (C)
ErsÀttare:

Valda i regioner

Ordinarie

Region Uppsala
Ordinarie: Bengt Fladvad (MP)

Region Stockholm
Beslut 2019
Ordinarie: Pia VallgÄrda (C)

Valda i LĂ€nsstyreslen.

Ordinarie & ErsÀttare

LÀnsstyrelsen Uppsala lÀn Ej medlem
Ordinarie: Ingrid WĂ€nstrand
ErsÀttare:

LÀnsstyrelsen i Stockholms lÀn
Beslut 2019
Ordinarie: Christina Berglind
ErsÀttare:

LÀnsstyrelsen i Södermanlands lÀn
(beslut lÀnsledning 2017-04-04, period 2017)
Ordinarie: Anna Nydahl
ErsÀttare: Birgitta Andersson

Företag

Ordinarie & ErsÀttare

KÀppalaförbundet
Beslut 2019
Ordinarie: Kenneth Bylund

Nynas AB
Beslut 2019
Ordinarie: Sara Berglund

Rederiaktiebolaget Eckerö
Ordinarie: Dan Lindstedt 2016

Roslagsvatten AB
Ordinarie: Mikael Algvere 2016

SSAB Oxelösund AB
Ordinarie: Ann-Sofie ÖrdĂ©n 2016

Stockholm Vatten och Avfall 2017
Ordinarie: Joakim LĂŒcke
ErsÀttare:

SUEZ Recycling AB
Ordinarie: Magnus Skoglund 2016

SVAFO
Ordinarie: Marie-Louise Olvstam 2016

Svensk KÀrnbrÀnslehantering AB
Beslut 2019
Ordinarie: Sara Nordén
ErsÀttare: Susanna Andrén

SYVAB
Beslut 2019
Ordinarie: Carl-Olof Zetterman

Söderenergi AB
Beslut 2019
Ordinarie: Jan-Erik Haglund

Viking Line
Beslut 2019
Ordinarie: Jonas Onshagen

Övriga

Ordinarie & ErsÀttare

MÀlarens VattenvÄrdsförbund
Ordinarie: Britt-Marie Gustavsson / Ingrid HĂ€germark
ErsÀttare:

NyköpingsÄarnas vattenvÄrdsförbund
Beslut 2019
Ordinarie: Anneli Carlén
ErsÀttare:

TyresÄns vattenvÄrdsförbund
Ordinarie: Jennifer Isaksson
ErsÀttare:

Baltic Sea 2020
Ordinarie: Linda Kumblad / Emil Rydin 2016
ErsÀttare:

SIKO (SkÀrgÄrdens Intresseföreningars Kontaktorganisation)
Beslut 2019
Ordinarie: Gunilla Söderqvist
ErsÀttare:

SkÀrgÄrdsstiftelsen Beslut ? (period 2016-2018)
Ordinarie: Karin Strandfager
ErsÀttare: Anna Ehn

Östra Svealands FiskevattenĂ€gareförbund
Ordinarie: Bengt Akalla 2016
ErsÀttare:

Stockholms universitets Östersjöcentrum
Ordinarie: Carl Rolff 2016
ErsÀttare: Tina Elfwing 2016

VAS-rÄdet (RÄdet för vatten- och avloppsamverkan i Stockholms lÀn) 2017
Ordinarie: Lennart Isgren
ErsÀttare:

HĂ„ll Sverige Rent 2017
Ordinarie: Eva Blidberg
ErsÀttare: Elin Leander

HimmerfjÀrdens naturvÄrdsförening
Ordinarie: Gisela Liljeqvist

Samtliga protokoll, sammanstĂ€llningar och möteshandingar finns under sidan Verksamhet – Protokoll och handlingar.