VĂ„ra medlemmar
& kontaktombud

Svealands kustvattenvÄrdsförbund Àr en medlemsorganisation. 

Varje medlemsorganisation i förbundet har ett eller flera utsedda kontaktombud. Kontaktombuden Àr lÀnken mellan medlemsorganisationen och förbundet, och tar fortlöpande emot information frÄn förbundet och sprider vidare inom sin organisation.
För kontaktombuden och andra intresserade hos medlemsorganisationerna arrangeras medlemsmöten tvÄ gÄnger per Är.

Regioner

Region Uppsala
Marta Fallgren

Region Stockholm
Maja Berggren / Jessica Andersson

Företag

Nynas AB
Sara Berglund

Rederiaktiebolaget Eckerö
Dan Lindstedt

Roslagsvatten AB
Mikael Algarve

SSAB Oxelösund AB
Sofie Skoog

SUEZ Recycling AB
Magnus Skoglund

SVAFO
Marie-Louise Olvstam

Svensk KÀrnbrÀnslehantering AB
Susanna Andrén / Sara Nordén

SYVAB
Sara Söhr

Söderenergi AB
Jan-Erik Haglund

Viking Line
Jonas Onshagen

Övriga

MÀlarens VattenvÄrdsförbund
Ingrid HĂ€germark

NyköpingsÄarnas vattenvÄrdsförbund
Jerry Persson

HimmerfjÀrdens naturvÄrdsförening
Gisela Liljeqvist

TyresÄns vattenvÄrdsförbund
Michael Wzdulski /Iréne Lundberg

Baltic Sea 2020
Linda Kumblad / Emil Rydin

SIKO (SkÀrgÄrdens Intresseföreningars
Kontaktorganisation)

Gunilla Söderqvist

SkÀrgÄrdsstiftelsen
Karin Strandfager

Östra Svealands FiskevattenĂ€gareförbund
Bengt Akalla

Stockholms universitets Östersjöcentrum
Carl Rolff

VAS-rÄdet (RÄdet för vatten- och
avloppsamverkan i Stockholms lÀn)

Thomas Fredriksson

HĂ„ll Sverige Rent
Elin Leander / Eva Blidberg

Södra Roslagens miljö och hÀlsoskyddskontor
Kanthip Krutthai

 

LĂ€nsstyrelse

LÀnsstyrelsen Uppsala lÀn
Stödjande medlem
Ingrid WĂ€nstrand

LÀnsstyrelsen i Stockholms lÀn
Christina Berglind

LÀnsstyrelsen i Södermanlands lÀn
Cinthia Tiberi Ljungqvist

Kommuner

Botkyrka kommun
Dan Arvidsson

Danderyds kommun
Jonas Qvarfordt

Haninge kommun
Per Tholander

Lidingö kommun
Jerker Idestam-Almquist

Nacka kommun
Birgitta Held-Paulie

NorrtÀlje kommun
Frida Skagerberg / Marie Olstedt/ Johannes Sandberg

Nyköpings kommun
Karolina Wetterblad / Per Berggren

NynÀshamns kommun
Hanna Lilja

Oxelösunds kommun
Peter Lantz

Sollentuna kommun
Towe Holmborn

Solna stad
Fredrik Sundqvist

Stockholm stad
Katarina Forslöw

SödertÀlje kommun
Karl-Axel Reimer/ Hugo DavegÄrdh

Tierps kommun
Wiltrud Neumann

Trosa kommun
Elin van Dooren / Rickard Österlund

Tyresö kommun
Göran Bardun

TĂ€by kommun
Pernilla Morris

Vaxholms stad
Isabelle Eriksson

VÀrmdö kommun
Patrick Gullström / Daniel Lebenberg

Älvkarleby kommun
Malin Heneryd

ÖsterĂ„kers kommun
Matilda FjÀder / Karin Palmqvist Larsson

Östhammars kommun
Camilla Andersson