Valda i styrelsen

Ändra denna text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

ORDINARIE

Kjell Jansson (M)
ordf. , NorrtÀlje kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Kristian Krassman (S), (V)
ordf., NorrtÀlje kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Inger Abrahamsson (C),
Östhammars kommun
(representerar kommunerna i Uppsala lÀn)

Tommy Karlsson (S),
Oxelösunds kommun
(representerar kommunerna i Sörmlands lÀn)

Annica Nordgren (C),
Region Stockholm
(representerar Region Stockholm)

Carl-Olof Zetterman, VAS-rÄdet
(representerar företagsmedlemmarna)

Sofie Skoog, SSAB
(representerar företagsmedlemmarna)

Jonas Onshagen, Viking Line
(representerar företagsmedlemmarna)

Gunilla Söderqvist,
SkÀrgÄrdens Intresseföreningars
kontaktorganisation, SIKO
(representerar övriga medlemsorganisationer)

Anneli Carlén,
NyköpingsÄarnas vattenvÄrdsförbund
(representerar övriga medlemsorganisationer)

Anders Lindblom, LÀnsstyrelsen i Stockholms lÀn
(representerar lÀnsstyrelser)

Jonas Nilsson (M), Stockholm stad
(representerar Stockholm stad

ERSÄTTARE

Cathrin BergenstrÄhle (M),
Nacka kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Johan Krogh, Nacka (C)
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Joakim Öhman (C),
Oxelösunds kommun
(representant för Södermanlands kommuner)

SussAnne MastonstrÄhle (M),
Älvkarleby kommun
(representerar kommunerna i Uppsala lÀn)

Jenny Lundström (MP)
Tierps kommun
(representerar Region Uppsala)

Anna Forslund
LÀnsstyrelsen i Stockholms lÀn
(representerar lÀnsstyrelser)

Vakant
(övriga medlemsorganisationer)

Göran Lagerström, SIKO
(representerar övriga medlemsorganisationer)

Lennart Isgren, VAS-rÄdet
(representant för företag)

Ulrik Kautsky
Svensk KÀrnbrÀnsle hantering (SKB),
(representant för företag)

Kjell Jansson (M)
ordf. , NorrtÀlje kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Kristian Krassman (S)
V. ordf., NorrtÀlje kommun
(representerar kommunerna i Stockholms lÀn)

Valda i kommunen

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ordinarie & ErsÀttare

Botkyrka kommun
Ordinarie: Bengt Söderström (S )
ErsÀttare: Arzu Alan (S)

Danderyds kommun
Ordinarie: Anders Bergstrand (M)
ErsÀttare: Johan Hjelmqvist (M)

Haninge kommun
(beslut KS 2014-12-08, period 2016-2018)
Ordinarie: Elisabeth Sandberg (C)
ErsÀttare: Goran Baban (S)

Lidingö stad
Beslut 2019
Ordinarie: Anna-Britta Bergman (M)
ErsÀttare: Göran Tegnér (L)

Nacka kommun
Ordinarie: Peter Zethraeus (M)
ErsÀttare: Ally WanngÄrd (MP)

NorrtÀlje kommun
Ordinarie: Anders Olander (C )
ErsÀttare:

Nyköpings kommun
Ordinarie: Carl-Åke Andersson (S)
ErsÀttare: Martina Hallström (C)

NynÀshamns kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Bo Persson (FP)
ErsÀttare:

Oxelösunds kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Tommy Karlsson (S)
ErsÀttare:

Sollentuna kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Tomas Frazen (M)
ErsÀttare: Per Gibson (L)

Solna stad
Beslut 2019
Ordinarie: Victoria Johansson (MP)
ErsĂ€ttare: Axel Östlund (C)

Ordinarie & ErsÀttare

Stockholm stad
Beslut 2019
Ordinarie: Katarina Luhr (MP)
ErsÀttare:

SödertÀlje kommun
Ordinarie: Lena Åborg (S)
ErsÀttare: Alexander Rosenberg (M)

Tierps kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Jenny Lundström (MP)
ErsÀttare: Carola Fredén (M)

Trosa kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Stefan Björnmalm (C)
ErsÀttare: Britta Eklund (MP)

Tyresö kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Marie Åkesdotter (MP)
ErsÀttare: Fredrik Bergqvist (M)

TĂ€by kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Johan Algernon (M)
ErsÀttare: Gerhard Makowsky (M)

Vaxholms stad
Ordinarie: Christian Söderman (M)
ErsĂ€ttare: Leslie Öqvist (L )

VÀrmdö kommun
Ordinarie: Bengt Nordgren (FP)
ErsÀttare: Hanna Thorell (MP)

Älvkarleby kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Kurt L. Andersson (S)
ErsÀttare: Susanne MastonstrÄle (M)

ÖsterĂ„kers kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Conny Söderström (M)
ErsÀttare: Linus Bjelkengren (V)

Östhammars kommun
Beslut 2019
Ordinarie: Bertil Alm (C)
ErsÀttare:

Valda i regioner

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ordinarie

Region Uppsala
Ordinarie: Bengt Fladvad (MP)

Region Stockholm
Beslut 2019
Ordinarie: Pia VallgÄrda (C)

Valda i LĂ€nsstyreslen.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ordinarie & ErsÀttare

LÀnsstyrelsen Uppsala lÀn Ej medlem
Ordinarie: Ingrid WĂ€nstrand
ErsÀttare:

LÀnsstyrelsen i Stockholms lÀn
Beslut 2019
Ordinarie: Christina Berglind
ErsÀttare:

LÀnsstyrelsen i Södermanlands lÀn
(beslut lÀnsledning 2017-04-04, period 2017)
Ordinarie: Anna Nydahl
ErsÀttare: Birgitta Andersson

Företag

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ordinarie & ErsÀttare

KÀppalaförbundet
Beslut 2019
Ordinarie: Kenneth Bylund

Nynas AB
Beslut 2019
Ordinarie: Sara Berglund

Rederiaktiebolaget Eckerö
Ordinarie: Dan Lindstedt 2016

Roslagsvatten AB
Ordinarie: Mikael Algvere 2016

SSAB Oxelösund AB
Ordinarie: Ann-Sofie ÖrdĂ©n 2016

Stockholm Vatten och Avfall 2017
Ordinarie: Joakim LĂŒcke
ErsÀttare:

SUEZ Recycling AB
Ordinarie: Magnus Skoglund 2016

SVAFO
Ordinarie: Marie-Louise Olvstam 2016

Svensk KÀrnbrÀnslehantering AB
Beslut 2019
Ordinarie: Sara Nordén
ErsÀttare: Susanna Andrén

SYVAB
Beslut 2019
Ordinarie: Carl-Olof Zetterman

Söderenergi AB
Beslut 2019
Ordinarie: Jan-Erik Haglund

Viking Line
Beslut 2019
Ordinarie: Jonas Onshagen

Övriga

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ordinarie & ErsÀttare

MÀlarens VattenvÄrdsförbund
Ordinarie: Britt-Marie Gustavsson / Ingrid HĂ€germark
ErsÀttare:

NyköpingsÄarnas vattenvÄrdsförbund
Beslut 2019
Ordinarie: Anneli Carlén
ErsÀttare:

TyresÄns vattenvÄrdsförbund
Ordinarie: Jennifer Isaksson
ErsÀttare:

Baltic Sea 2020
Ordinarie: Linda Kumblad / Emil Rydin 2016
ErsÀttare:

SIKO (SkÀrgÄrdens Intresseföreningars Kontaktorganisation)
Beslut 2019
Ordinarie: Gunilla Söderqvist
ErsÀttare:

SkÀrgÄrdsstiftelsen Beslut ? (period 2016-2018)
Ordinarie: Karin Strandfager
ErsÀttare: Anna Ehn

Östra Svealands FiskevattenĂ€gareförbund
Ordinarie: Bengt Akalla 2016
ErsÀttare:

Stockholms universitets Östersjöcentrum
Ordinarie: Carl Rolff 2016
ErsÀttare: Tina Elfwing 2016

VAS-rÄdet (RÄdet för vatten- och avloppsamverkan i Stockholms lÀn) 2017
Ordinarie: Lennart Isgren
ErsÀttare:

HĂ„ll Sverige Rent 2017
Ordinarie: Eva Blidberg
ErsÀttare: Elin Leander

HimmerfjÀrdens naturvÄrdsförening
Ordinarie: Gisela Liljeqvist

Samtliga protokoll, sammanstĂ€llningar och möteshandingar finns under sidan Verksamhet – Protokoll och handlingar.